Syrop daktylowy – zamiennik cukru dla wegan i wegetarian

Spożywanie dużej ilości białego cukru może przyczyniać się do rozwoju próchnicy, zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi, ma też negatywny wpływ na wątrobę oraz mózg. Dlatego na popularności wciąż zyskują produkty, które uznawane są za jego zdrowsze zamienniki. Jednym z nich jest syrop daktylowy. Jak powstaje i do czego można go dodawać?

Co to jest syrop daktylowy?

Syrop daktylowy, określany też mianem miodu daktylowego, to zagęszczony sok, który pozyskuje się bezpośrednio z miąższu świeżych owoców palmy daktylowej. Wyróżniającą go cechą jest gęsta konsystencja, jak również brązowy kolor – po tym można go rozpoznać. Syrop z daktyli jest bardzo słodki i aromatyczny. To bardzo ważny składnik w kuchni arabskiej, wykorzystuje się go m.in. do słodzenia ciast bakaliowych. Ponadto odgrywa on istotną rolę w kulturze pochodzących z Bliskiego Wschodu Asyryjczyków.

Syrop daktylowy – właściwości

Pozyskiwany z daktyli syrop ma podobne właściwości co świeże daktyle. Zawiera on stosunkowo dużą ilość witamin, a także soli mineralnych. To również źródło polifenoli, przeciwutleniaczy oraz luteiny. Miód daktylowy dostarcza organizmowi znaczną ilość potasu, wapnia i magnezu, a więc może pozytywnie wpływać na pracę mięśni i serca. W porównaniu do daktyli nie zawiera on błonnika pokarmowego. Za słodki smak syropu odpowiada duża zawartość sacharozy i fruktozy.

Miód daktylowy wykazuje działanie:

– antyoksydacyjne,

– przeciwzapalne,

– antymutagenne,

– nefroprotekcyjne,

– hepatoprotekcyjne,

– przeciwnowotworowe,

– immunostymulujące.

Syrop daktylowy – zastosowanie

Ponieważ syrop daktylowy jest zamiennikiem białego cukru, można wykorzystywać go do słodzenia kawy i herbaty. Pozwala on także na dosłodzenie ciast, ciasteczek i różnych deserów, więc z pewnością przyda się w kuchni. Miód daktylowy może ponadto zastąpić np. syrop klonowy, wzbogaca smak naleśników, gofrów i racuchów. To produkt, po który mogą sięgać wegetarianie, weganie oraz osoby na diecie bezglutenowej. Dzięki niemu nie trzeba całkowicie rezygnować z jedzenia słodkich potraw.

Czy syrop daktylowy jest zdrowy?

Choć syrop daktylowy ma dość dużą zawartość węglowodanów prostych, warto go wypróbować i potraktować jako dobrą alternatywę dla białego cukru. Jeśli będzie stosowany w rozsądnych ilościach, nie powinien przyczynić się np. do zwiększenia tkanki tłuszczowej. Miód daktylowy dostarcza organizmowi cenne substancje, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie jest to odpowiedni produkt głównie dla osób uczulonych na daktyle. Często traktuje się go jako dobry zamiennik dla miodu pszczelego, którego unika się po przejściu na dietę wegańską.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *